Březen za kamna vlezem?

March 6, 2017

Ivana R.

Lidová pranostika nás nabádá zůstat sedět ještě doma za pecí :). Ovšem ayurvéda nás nabádá: „Začněte se pomalu, ale jistě HÝBAT!“

V minulém čísle jsem psala, že jsem lenivá, že se mi do ničeho nechce a dopřávám si ayurvédskou zimu. Období zimy končí! Cítíte už jaro ve vzduchu? Já ano! Tak hurá, připravte se na jarní režim!

 

Tak jako v přírodě začínají tát ledy, rozpouští se sníh, je cítit ve vzduchu vlhkost, tak i naše tělo se začíná připravovat na přechod na jiné roční období. I v našem těle budou „tát ledy“.

Momentálně našemu tělu stále vládne energie VÁTA a bude předávat žezlo KAPHA energii.

Co to znamená? Jakou to mluvím řečí?

 

Seznamte se prosím s KAPHOU kolem nás i v nás!

 

Kapha to je energie vody a země.

V našem těle odpovídá za výživu těla a tvorbu většiny naší tělesné struktury – kostí, svalů, buněk a tělesných tekutin. Řídí sílu a stabilitu, rovnováhu vody v organismu, zvlhčuje membrány a klouby, podporuje a udržuje tělo pohromadě.

Na psychologické rovině je odpovědna za pocit emoční podpory v životě, přináší klid, vyrovnanost, schopnost cítit lásku, soucit, mít pocit spokojenosti.

Jejím hlavním sídlem je žaludek, plíce – produkující hlen, hrdlo, hlava, lebeční dutiny a nosní cesty, ústa, jazyk. Dalšími zónami kaphy jsou také tuková tkáň, mozková tkáň, klouby, lymfa, slinivka břišní. V těchto místech se poruchy kaphy také nejčastěji projevují. Vzhledem k tomu, že jaro je období, kdy  kapha vlastnosti budou  v přírodě dominantní, budou místa jejího výskytu v našem těle náchylné k vychýlení z rovnováhy.

 

A jak si udržet rovnováhu? A jak vůbec rovnováha a zdraví z pohledu ayurvédy vypadá?

Jeden starý ayurvédský spis, Sušrutasamhitá říká:

 

„Ten, jehož dóši (váta,pitta,kapha) jsou v harmonii,
který má dobrou chuť k jídlu…jehož tělo, mysl a smysly zůstávají

plné blaženosti, ten se nazývá zdravým člověkem.“

 

V jarním období si zdraví a rovnováhu udržíme tehdy, když budeme v našem jídelníčku a životě omezovat sladkou, slanou a kyselou chuť. Budeme se vyhýbat chladnému, studenému, vlhkému, tupému, pomalému, těžkému a hutnému.

Budeme více preferovat hořkou, ostrou a trpkou chuť a vneseme do svého života více lehkosti, pohybu, tepla, vřelosti a radosti.

 

Bez ohledu na to, zda znáte svou přirozenou vrozenou konstituci či nikoli (seriózně se dá určit pouze přečtením pulzu ayurvédským lékařem nebo kvalifikovaným ayurvédským terapeutem), doporučuji řídit se sezónními rutinami pro KAPHA období. Tím nikdy nic nepokazíte. Slovo dóša znamená v překladu „kazit“, proto přirozená vlastnost našich dóš(váta, pitta, kapha) je, že se kazí (vychylují se z rovnováhy), když k tomu mají optimální podmínky.

A mezi optimální podmínky patří i roční období. Proto naše vnitřní kapha bude mít tendence se kazit a my ji můžeme podporovat, aby se „nekazila“, a udržela se v rovnováze tím, jak se o sebe budeme starat.

Je čas na popíjení horké vody, doporučuji alespoň 2 dcl ráno na lačno. Ráno po probuzení si můžete kartáčovat celé tělo kartáčem proti „srsti“, tím dochází k prokrvení. Vylepšíte to ještě tím, že si uděláte masáž celého těla suchým zázvorem a potom si teprve dáte sprchu.

Budete se divit, jak taková automasáž zatočí s celulitidou a přebytečnými faldíky.

 

Pokud budete na tělo používat oleje, měly by být lehčí, se zahřívacím efektem: olej z hořčičného semínka, sezamový olej, olej s kafrem.

 

Aby se i jídlo stalo lékem, je potřeba, aby bylo nejen výživné, ale i dobře stravitelné. Obzvláště období Kapha je pro naše tělo náročnější, protože síla našeho trávícího ohně „AGNI“ je obdobím též oslabena.

U snídaně bude nadále platit, že tělo je třeba prohřívat. Výborně se bude hodit jáhlová a pohanková kaše. Aby se dobře nastartoval „váš AGNI“, budeme do každého pokrmu přidávat zahřívací koření. Do ranní kaše to může být cejlonská skořicehřebíček, nebo naše směs INSPIRACE. K ostatním pokrmům během dne si přidejte trochu koření TRIKATU nebo směs KAPHA.

U těchto směsí oceníte jednoduchost použití. Už půl lžičky denně od každé směsi může zlepšit vaše trávení, vstřebatelnost živin, odvod odpadních látek z těla. Prostě celkově pozitivně ovlivnit metabolismus buněk.

 

Polední jídlo by mělo být hlavním zdrojem živin a večeře nejpozději mezi 18 -19h by měla být opět lehká a teplá. Vyzkoušejte zeleninové polévky – fenyklová, brokolicová …

Tři jídla denně bohatě stačí.

 

Podle hladu poznáte jak funguje váš trávící oheň! Jíte až tehdy, když máte hlad? Nebo abyste neměli hlad? Hlad je ukazatelem správného fungování AGNI. Je to hlášení:„Už mám prázdno, pošli další!“ Pokud jíme, i když necítíme hlad, dochází k hromadění nestráveného jídla a vytváření lepkavé hmoty ÁMY. Ta je potom další příčinou řady onemocnění.

 

Chcete-li se dozvědět více praktických rad jak využívat koření a jejich směsi při přípravě pokrmů pro Kapha období, pro udržování trávícího ohně, máme pro vás připraven kurz Vaříme s ayurvédou – hravě a zdravě.

 

Péči o tělo bychom v žádném případě neměli zanedbávat.

Na tělo používejte oleje, lehčí, se zahřívacím efektem: olej z hořčičného semínka, sezamový olej, olej s kafrem. Nebo namíchanou směs olejů a bylin z Organic Harmony KAPHA olej. Než olej použijete, můžete si dopřát suchou saunu nebo koupel v himalájských solích. Ideální je Kapha sůl, která vás krásně prohřeje a osvěží.

 

Dalším důležitým faktorem, jak udržovat svoji kaphu, je práce s emocemi. Nevím jak vás, ale mě ve škole ani doma „rozšifrovávat“ emoce fakt neučili. Spíše jsem se je úspěšně celý život učila potlačovat. Takže mám bohaté zkušenosti s tím, kam to vede, když se emoce neprojevují. Potlačování emocí je také jednou z příčin, kdy se naše kapha „rozladí“. Důsledkem potlačovaných emocí jsou pak NEMOCE a třeba i nadváha. Mezi emoce, které přímo tuto dóšu ovlivňují, patří hluboké smutky, frustrace, pocity nepochopení, pocity méněcennosti, nespokojenost sám se sebou, přešlapování na místě, neřešení konfliktů, nechat věci vyhnít, postoje „Já už to nějak vydržím!, Na mě nezáleží!, Ti druzí jsou důležitější než já!“, …..

Jak se skamarádit sám se sebou, dát sám sobě LÁSKU (která mimochodem také patří ke Kapha emocím), přistupovat k sobě láskyplně, zjistit, co potřebuji ke své spokojenosti, vám pomůže 3-dílný cyklus workshopu: Umění žít s láskou k sobě. Můžete se těšit na skvělé lektory, kteří pro vás budou určitě inspirací.

 

Mezi techniky, které lenivou Kaphu rozpohybují, patří také aktivní meditace, jako je třeba bubnování a tanec. Tomuto tématu se budeme věnovat v dubnu na relaxačním víkendu Jóga – tanec- ayurvéda nebo Dámská jízda aneb Baby sobě.

 

V dalším čísle se můžete těšit na rady pro detoxikaci.

V ayurvédě jí říkáme ÁMAPÁČANA.

 

 

Přeji vám pozvolné probouzení a úsměv na rtu při očekávání jara

Iva

Centrum Revital

Share on Facebook
Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

Kontakt:

Centrum Revital, Zaječí                     

Požární 474

                                                                     Centrum Revital

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Telefon: 724 959 059                          

info@centrumrevital.cz

  • Facebook Social Icon
  • Facebook Social Icon

Obchodní podmínky zde.

© 2019 Centrum Revital

Tyto stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s použitím cookies.

Ayurvéda, ayurvédské masáže, ayurvédské lázně, ayurvédské terapie, Ivana Robošová, Centrum Revital, Zaječí, výroba kočení, čajů.