Dopřejte si ayurvédskou zimu!

January 24, 2017

Ivana R.

Milí ayurvédští přátelé,

 

když jsem přemýšlela o tom, o čem bude náš první letošní newsletter, stále jsem se nemohla rozhoupat. V hlavě jsme měla jako vygumováno, nic moc nápady, byla jsem pomalá. Když přišla nějaká myšlenka, než jsem ji stačila uchopit, byla „fuč“! A v tom mi došlo, že to je vlastně ono. Poprvé v životě jsem asi zažila neaktivitu a dovolila jsem si zalézt jako medvěd do své nory a odpočívat. Nabírat sílu, nikam nespěchat, netlačit, nedělat věci, protože bych měla něco udělat, ale rozjímat, stáhnout se do sebe a jít do klidu.

 

Podívala jsem se na to, co se v loňském roce povedlo a co se nepovedlo. A hlavně ujasnit i moje další směřování. Došlo mi, jaké bylo moje novoroční a zároveň i narozeninové předsevzetí (mám narozeniny o Vánocích)! Letos mi bude 50 let a moje předsevzetí bylo, že se FAKT O SEBE BUDU STARAT!

Ne že bych se před tím o sebe nestarala. Teď vidím v této větě trochu jiný rozměr. Obvykle můj den vypadal tak, že jsem vystartovala, rychle, rychle, snídaně a už jsem hrnula! Nevěděla jsem, kam dřív skočit a zastavila se až večer. Hlavně toho stihnout co nejvíc, protože čím toho víc stihnu, tím budu víc dobrá! Starání o sebe jsem vlastně měla spojené s jídlem, s odpočinkem při masáži, s oblékáním, cvičením, s relaxací s přáteli. Ale je to opravdu starání se o sebe? Co je potřeba k tomu, aby člověku bylo dobře? Musí se cítit dobře!

Starání se o sebe zahrnuje taky starání se o vnitřní svět. Svému vnitřnímu světu často málo rozumíme, a tak mu nevěnujeme pozornost. Starat se o sebe je také vnímat svoje pocity a podle nich jednat. Nebýt aktivní venku, ale být aktivní uvnitř.

 

Možná vás to překvapí, ale my ženy jsme nositelky neakčnosti. Lunární (ženská energie) energie by měla tepat poklidným rytmem. Solární (mužská energie) energie - tepe rytmem 2 x rychlejším. Když se to prohodí, z ženy se stane „ENERGETICKY CHLAPEČEK“. To je provázeno pocitem nespokojenosti, vyčerpanosti, zvýšeným tlakem, na to, že bych toho měla zvládnout ještě víc a líp… Tím se to celé ještě víc zhoršuje.

Zima je ideálním obdobím, kdy můžeme trénovat svoji neaktivitu. Obrácení našich smyslů navenek a rychlost je pro naše tělo nepřirozená! Paradoxem je, že to, že my ženy zvládáme dělat milion věcí naráz a ještě to považujeme za naši přednost. Přitom nám to neskutečně škodí. Odvádí nás to od naší ženskosti, naší přirozenosti, skutečné podstaty, ztrácíme intuici a mnohdy i soudnost.

 

Abych věděla, jak se mám o sebe postarat, potřebuji nejdřív zjistit kdo jsem. A tomuto tématu se chci v letošním roce věnovat i na svých seminářích, při terapiích, prostě ve všech svých aktivitách. Po  zvánky na některé akce již nyní najdete na našem webu http://www.centrumrevital.cz/seminare-a-pobyty

 

Dopřát si ayuvédskou zimu znamená výrazně zpomalit svoje tempo!

 

Tak to s aktivitou stále moc nepřehánějte :). Ráno se lehce protáhněte :) a věnujte pozornost svému dechu.

Já své ráno začínám krátkým cvičením, rozhýbu hlavu, ruce, trup, nohy… prostě celé tělo jak na základce v tělocviku při rozcvičce a světe div se - hned se cítím líp. Náročnost tohoto cvičení zvládne naprosto každý – malý, tlustý, hubený, mladý, starý, dítě, senior – jen lenoši a workoholici budou brblat, že na to nemají čas. Takové rozhýbání je otázkou 5 minut a těch 5 minut mi za to opravdu stojí.

Pak přijde na řadu vědomé dýchání. Osvědčilo se mi dýchat 8 minut každou nosní dírkou. To mám dalších 16 minut jenom pro sebe!

 

Proč se zabývat dechem? Prvním nádechem život začíná a posledním výdechem život končí! Nepřijde vám tedy dech důležitý? Mně ano!

Dech je spojený s naší myslí, proto jím můžeme naši mysl ovládat. Když se dech zpomalí, dostane se naše mysl do jeho přirozeného rytmu. Naše životní tempo je nepřirozeně zrychlené a my se potřebujeme dostat do přirozenosti, abychom byli schopní vnímat a cítit. Když začneme systematicky pracovat ve svém přirozeném rytmu, všechny naše tělesné funkce začnou fungovat ve své přirozenosti. Chceme-li si prodloužit život, jde to pouze prostřednictvím dechu. Můžeme ovlivnit, jestli dech bude krátký a mělký a nebo dlouhý a hluboký.

Pomůže nám odstraňovat z těla stres a napětí, zbavit nás frustrace. Když je náš dech klidný, pomalý a hluboký i naše myšlenky mají stejné vlastnosti. Dech působí magneticky.

To je klíč ke zdraví a léčení!

 

Když k tomu přidáme další osvědčené ayurvédské možnosti – používání jídla jako léku, koření, jógu, tanec… můžeme si svůj život nejen zpříjemňovat, ale i vylepšovat.

A protože moje ayurvédská zima ještě stále trvá, s dalšími tipy a radami se ozvu příště :).

 

Přeji vám, abyste v letošním roce pro sebe našli to správné tempo a tančili si v rytmu života.

 

S úctou

Ivana Robošová

Centrum Revital

Share on Facebook
Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

Kontakt:

Centrum Revital, Zaječí                     

Požární 474

                                                                     Centrum Revital

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Telefon: 724 959 059                          

info@centrumrevital.cz

  • Facebook Social Icon
  • Facebook Social Icon

Obchodní podmínky zde.

© 2019 Centrum Revital

Tyto stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s použitím cookies.

Ayurvéda, ayurvédské masáže, ayurvédské lázně, ayurvédské terapie, Ivana Robošová, Centrum Revital, Zaječí, výroba kočení, čajů.